Dětská kola

Protože lásku k dobrým věcem a koníčky je třeba budovat již od dětství, pamatujeme i na ty nejmenší a máme pro ně kvalitní lehká dětská kola.

Víme, že pro malé bajkery je důležité hlavně to, jak kolo vypadá, ale nezapomínáme ani na bezpečnost a kvalitu. V naší nabídce dětských kol tak najdete pouze kola, která respektují všechna kritéria, a navíc se na nich dětem dobře jezdí.

Jak vybrat dětské kolo?

Vybrat dětské kolo není úplně jednoduché a jeho výběr byste rozhodně neměli podcenit. Dětská kola jsou určena pro děti s výškou mezi 100 až 155 cm. Nicméně všechny tabulky či definice při výběru jsou pouze orientační a nemůžete se jimi řídit absolutně.

Důležité jsou potřeby vašeho dítěte, jeho tělesné proporce, ale i zdatnost a šikovnost. Téměř každé dítě však ocení, když bude moci bezpečně dosáhnout nohou na zem. Proto jsme pro Vás změřili výšku nejnižšího místa horní trubky rámu od země, abyste měli při výběru z čeho vycházet. Dětská kola se rozdělují podle velikosti kol uvedené v palcích na 12", 16", 20", 24" a 26".

U všech kol, a u těch dětských obzvláště, by mělo být samozřejmostí používání cyklistické přilby!

Naše nabídka dětských kol

16" palcová dětská kola

Široká nabídka dětských kol u nás začíná na velikosti 16". Tato kola jsou vybavena protisměrnou brzdou neboli torpédem, které učí dítě sešlápnout pedálem zpět a zabrzdit. Ve výbavě je také kryt řetězu, aby bylo dítě chráněno od kontaktu s řetězem.

U 16" kola již nepřikládáme balanční kolečka, jak tomu většinou bývá u menší 12" verze dětského kola. Všimněte si prosím kvalitních duralových částí, kterými je kolo osazeno. Ty určují nízkou váhu kola a zajišťují dítěti pohodlí, kvalitu jízdy, a tedy i bezpečí.

20" palcová dětská kola

Dále nabízíme velikost 20". Ta se liší tím, že používá čelisťové brzdy, a to na předním i zadním kole (zde je třeba se vyvarovat nekvalitních ráfků s nepatřičnou brzdnou plochou a také nekvalitních, velmi špatně seřiditelných brzdových čelistí). 20" kola také používají přehazovačku, nejčastěji pomocí ní umožňují dítěti výběr ze 6, 7, 8 rychlostí zadních pastorků. To většinou použitím tzv. Revoshift řazení, což je otočné řazení na řídítkách. Toto řazení je samozřejmě uzpůsobeno síle a velikosti dětské ruky.

Kolo by mělo být vždy sestaveno z kvalitních dílů, nemělo by obsahovat např. plastové brzdové páky nebo čelisti, které se mohou ulomit a dítě během jízdy zranit. Co se váhy týče, naše kola jsou vybavena lehkými duralovými materiály, které sumarizují celkovou váhu kola tak, že je velmi dobře ovladatelné pro dítě daného věku.

24" palcová dětská kola - jednopřevodníky

V poslední době 24" kola stavíme výhradně s jednopřevodníkem. Trojpřevodník je nahrazen jednopřevodníkem. Dítěti je tak ulehčeno řazení (ovládá a soustředí se při řazení pouze na přehazovačku). Taková verze 24" je tím pádem lehčí a osazujeme ji i 8, 9 a 10-ti stupňovým řazením.

Navíc je možné zvolit mezi páčkovým či otočným (Revoshift) řazením, na které je dítě již zvyklé, pokud přechází z 20" varianty.

26" palcová dětská kola - jednopřevodníky

Také 26" kola stavíme výhradně s jednopřevodníkem. Dítě tak při řazení ovládá pouze přehazovačku a taková verze 26" je tím pádem lehčí a osazujeme ji i 8, 9 a 10-ti stupňovým řazením.

Velikost 26" je u nás zastoupena dvěma velikostmi s výškou rámu 13" a 15". Kolo ve 13" velikosti je vhodné pro dítě, kterému z nějakého důvodu nevyhovuje 24" kolo. Ovšem díky většímu obvodu kol a taky díky specifikaci komponentů z něj dítě "vyroste" pomaleji, než z 24" kola. U velikosti 15" se potom jedná o kolo vhodné pro dítě, kterému je již 24" kolo nevyhovující, a tudíž se na něj dá nahlížet jako na kolo vhodné pro někoho, kdo má zájem o kolo na delší dobu před koupí dospělé verze.

Často si rodiče myslí, že koupí 26" kola ušetří a dítěti koupí kolo na delší dobu, ovšem většinou je potřeba respektovat fyzické parametry dítěte a koupit mu kolo, které je pro něj optimální. Dítě se na něm bude cítit komfortně, jízda jej bude bavit a na kole se nebude zbytečně trápit.

Bezpečná výška mezi zemí a horní trubkou

Pro Vaši lepší orientaci zde přikládáme výšku horní trubky kola neboli vzdálenost horní trubka - zem, kterou musí dítě splňovat, aby si při sesednutí z kola neublížilo. Lze přičíst cca 15 cm, což je připočtené sedlo s maximálně zataženou sedlovou trubkou.

  • 16" - 40,5 cm
  • 20" - 48 cm
  • 24" - 56 cm (dívčí rám, který se svažuje je 48 cm)
  • 26" ve 13" – 55 cm
  • 26" v 15" – 60 cm

Doporučená výška rámu dětského kola

Dětská kola
Velikost kola16"20"24"
Doporučený věk3-5 let5-9 let8-13 let
Doporučená výška100-115 cm110-130 cm125-140 cm

MÁTE DOTAZ?

Zavolejte nám, napište nám - budeme se Vám věnovat.